Právne poradenstvo znamená, že navštívite napríklad právnika v Bratislave https://www.lexante.sk/lexante-bratislava.html v jeho kancelárii, alebo si dohovoríte návštevu v mieste bydliska, a právnik vám zodpovie všetky vaše otázky k danej téme. Navrhne vám rôzne varianty možností riešenia vašej situácie a zároveň objasní dopady týchto variantov na obe strany právneho sporu alebo situácie.
Páchanie trestnej činnosti – keď sa povie trestná činnosť, niekoho z vás napadnú napríklad lúpeže a vraždy, a ak sa vás tento morálny úpadok netýka, môžete mať dojem, že sami žiadnu trestnú činnosť nikdy páchať nebudete, ale do trestnej činnosti zahŕňame napríklad činy spáchané z nedbanlivosti. Jedným z príkladov by mohla byť situácia, kedy zanedbáte niektoré pracovné postupy a zaviníte tým poškodenie či zničenie majetku, alebo niečiu smrť. Vtedy sa vám skúsený právnik z Bratislavy môže hodiť.
Obete trestnej činnosti – právne poradenstvo môžu využiť aj obete trestných činov, a tých je celá plejáda. Trestnú činnosť môžu spáchať kolegovia na pracovisku, neznámi ľudia na ulici, váš zamestnávateľ, vaši susedia či spolubývajúci, alebo dokonca niekto z rodiny. Trestná činnosť môže byť vykonávaná formou fyzického násilia či ujmy, alebo psychickým spôsobom, napríklad vydieraním či psychickým terorom.
Právne spory – s niektorými ľuďmi nemožno vyjsť po dobrom zmiernou cestou. Ak na niekoho takého v živote narazíte, a nemôžete sa mu vyhnúť, napríklad kvôli sporom ohľadom dedičstva, spoluvlastníctva nehnuteľnosti, alebo v rámci susedských vzťahov, je tu opäť právnik, ktorý môže spor urovnať ešte pred tým, než dôjde k súdnemu procesu. Kontakt s právnikom je vždy pre poškodenú stranu aj istou záštitou, psychickou podporou a oporou v stresových situáciách, do ktorých sa niekedy dostávame neočakávane a rýchlo. A že súčasný svet nie je práve ružovou záhradou, to si určite nemusíme vykladať.